Z jakiego powodu warto zdecydować się na kominek?

Otwarty, zamknięty, na drewno, czy na biopaliwo? Wszystko to sprawy drugoplanowe. To, co najbardziej się liczy w kominku, to ogień.
Chyba nikt nie jest obojętny na ciepełko ogniska domowego w zaciszu własnego salonu.

drzewo opałowe

Autor: centralniak
Źródło: http://www.flickr.com
Zanim zdecydujemy się na nabycie określonego modelu kominka, trzeba odpowiedzieć sobie na parę kluczowych pytań. W przeciwnym razie kominek w najlepszym wypadku będzie nikomu niepotrzebną zawalidrogą, w najgorszym problematycznym jak też znienawidzonym obowiązkiem. Tak więc musimy odpowiedzieć sobie czy kominek będzie pełnił funkcję grzewczą dla domku, czy wyłącznie dla części, czy będziemy w stanie rozpalać ogień w nim codziennie etc. Kominki dzielimy co najmniej na 4 typy: konwekcyjny, otwarty, kotłowy oraz kumulacyjny. Jeżeli chodzi o otwarty kominek, jego podstawową funkcją będzie funkcja dekoracyjna. Prędki przepływ spalin sprawia, iż większość powstałej podczas spalania energii zostaje stracona.
kawa

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Kominek konwekcyjny, jest najbardziej popularny w Polsce. Wytwarza mnóstwo ciepła w krótkim czasie od momentu rozniecenia w nim wsadu. Ciepło to ogrzewa wnętrze, w którym kominek stoi, a dzięki systemowi dystrybucji nagrzanego powietrza, przekazuje część tego ciepła wentylacyjnymi kanałami do pozostałych wnętrz. Może w ten sposób nagrzać cały budynek. Opał do tego rodzaju paleniska stanowi zwyczajne drzewo opałowe. Kotłowy kominek jest z kolei całkowicie różny od pozostałych.

Pewna część powstałej wskutek spalania drewna oddawana jest do wody a potem do systemu c.w.u.

Jeśli chcesz odkryć inny tego typu punkt widzenia na podnoszoną w tym artykule kwestię, to przeczytaj więcej w omówieniu, które powiększy Twoją wiedzę.

Ów typ kominka przeważnie stoi poza zasięgiem wzroku i spełnia funkcję wyłącznie grzewczą.