W jaki sposób wygląda proces cynkowania? Jakie zjawiska wtedy zachodzą? Z jakich etapów jest złożony?

Proces cynkowania to etapy wstępne, jakie poprzedzają bezpośrednie zanurzenie produktu stalowego w ciekłym cynku. Przez to może powstać mechanicznie trwała i nieprzepuszczalna powłoka, która ochroni materiał przed korozją.

Początkowy etap procesu to dokładne usunięcie niejednorodności, jakie znajdują się na powierzchni cynkowanego przedmiotu. Nieczystości, na przykład piasek, początki korozji czy żużel, usuwane są metodą obróbki strumieniowo-ściernej. Przebieg takiego procesu polega na pozbyciu się różnego rodzaju niepożądanych drobin z powierzchni wyrobu.

Kiedy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto (http://odlew.com.pl/) inne nasze strony, które prezentują to zagadnienie – na pewno też Cię zafascynują.

Pomagają w tym ścierne materiały metalowe przy użyciu obiegu zamkniętego. podczas takiej czynności strumień silnego powietrza wzbogacony w materiał ścierny, jest kierowany na powłokę poddaną oczyszczaniu. Zależnie od rodzaju użytego materiały ściernego, jak również prędkości, z którą uderza on w przedmiot, można uzyskać przeróżne efekty wygładzenia, nagrzewania i deformacji.

stal w ogniu

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim etapie ocynkownia ogniowa ma miejsce odtłuszczanie – Podobne strony. Części stalowe przed zanurzeniem w kąpieli cynkowej powinny pozostać wolne od tłuszczu, a także innych elementów, jak substancje woskowate oraz olej, które powodują reakcję żelaza z cynkiem. Taki etap ma na celu uzyskanie chemicznie czystej nawierzchni, na której powstanie stop stali z cynkiem. Kolejny etap cynkowania to trawienie nawierzchni. Dzięki temu możemy skutecznie usunąć substancje niemetaliczne, miedzy innymi rdza albo zgorzelina, które robią się podczas walcowania i wyżarzania poszczególnych części konstrukcyjnych. Najlepszym ze sposobów trawienia jest kąpiel w kwasie solnym.

Emocjonuje Cię opisywana tematyka? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury (http://www.securityservice.pl/pl/imprezy.html) innego tego rodzaju wpisu – on też jest warty uwagi.

Wytrawiona w taki sposób stal może przejść do ostatniej części, którą jest topnikowanie.

Etap taki polega na włożeniu części ze stali w roztworze wodnym chlorku cynku oraz amonu, przez to zapewniony jest odpowiedni przebieg reakcji chemicznych, jakie obserwowane są podczas cynkowania. W sposobie suchym chlorek amonu to 15% roztworu, zaś w mokrej odmianie sole znajdują się w proporcji 1:3. Zadaniem topników jest więc wyczyszczenie przedmiotów stalowych z niewielkich nawet ilości tlenków, dzięki czemu skutecznie możemy zminimalizować ryzyko utlenienia stali przed jej umieszczeniem w płynnej substancji cynkowej.