W jaki sposób przygotowywać nawierzchnie żwirową, aby była wytrzymała oraz spełniała te najbardziej istotne zadania?

Nawierzchnie ze żwiru odznaczają się naturalnym wyglądem, świetnie skomponują się z roślinami. Dość prosto je zrobić, koszty natomiast – porównując z innego rodzaju nawierzchniami – są dosyć niskie. Można w związku z tym z nich tworzyć ścieżki, place i podjazdy.
Spora liczba ludzi Natomiast rezygnuje z budowania takich nawierzchni obawiając się tego, iż mają one dość niską trwałość. Niepotrzebnie, gdyż odpowiednio wykonane są trwałe i są najlepsze do wykonania twardej powierzchni gruntu w ogrodzie. Stosowane do ich wytworzenia dobrej jakości kruszywa łamane dobierane są starannie, ażeby poradzić sobie w każdych warunkach.

kruszywa

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com

Do budowania nawierzchni ze żwiru często używa się kruszyw o ostrych, nieregularnych krawędziach, będą się one doskonale klinowały. Może więc to być gres, tłuczeń czy żwir, prócz rzecznego, bo jego ziarna posiadają zaokrąglone brzegi, dlatego też źle się klinują. Tego typu powierzchnia jest bardzo mało stabilna, ciężko się po czymś takim chodzi. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać otoczaków. Grubość takiej drogi zależy od jej przeznaczenia, jak też typu gruntu, czyli im większe są przyszłe obciążenia lub mniej przepuszczalny jest grunt, to większa musi być grubość. Nawierzchnia żwirowa, po jakiej będą jeździły pojazdy osobowe, powinna zostać wykonana z trzech-czterech warstw. Jednakże nawierzchnia, po jakiej będziemy jedynie chodzić może zrobić jedną-dwie warstwy. Ważne, ażeby w każdej z tego typu warstw były kruszywa łamane o różnej granulacji, co powoduje, że ziarna dobrze się razem zaklinowują. Gdy układamy nawierzchnię musimy pamiętać, iż każda kolejna warstwa w głębi ziemi powinna posiadać większe uziarnienie kruszyw.

Może się zdarzyć, że w ścieżce będzie zbierała się woda. Dzieje się tak, gdy grunt jest nieprzepuszczalny, a zatrzymana na ścieżce woda opadowa nie chce wsiąknąć przez dłuższy czas.

Zaintrygował Cię powyższy komentarz z witryny (https://www.gastrocentrum.pl/sklep/urzadzenia-kuchenne-5)? Jeśli go nie popierasz, to zapraszamy do polemizowania. Każda dyskusja będzie pozytywna.

W takiej sytuacji możemy pod powierzchnią, na około pięćdziesięciu centymetrach zakopać rury do drenów, ażeby odprowadzić wodę do rowu melioracyjnego czy stawu.

Jeśli woda będzie się zbierać w obniżeniach terenu, poprzez jakie przechodzi ścieżka, to warto w najniżej położonym punkcie wykopać studnię chłonną sięgającą leżącej niżej warstwy jak i napełnić ją tłuczniem kamiennym. Takie kruszywo należy kupować w profesjonalnych punktach, w miejscach gdzie także można nakupić inne solidne surowce, takie jak przykładowo glina ceramiczna.