Urządzenia stosowane w instalacjach elektrycznych|Do czego służą|Co to są styczniki i rozłączniki?|Styczniki i rozłączniki – opis i zastosowanie urządzeń stosowanych w instalacjach elektrycznych.

By instalacja elektryczna działała efektywnie oraz była bezpieczna stosuje się styczniki oraz rozłączniki. Styczniki oraz rozłączniki służą do tego, aby połączyć te obwody obciążone roboczymi prądami.

Poniżej opisujemy czym wyróżniają się te urządzenia.
Nurkowanie - nurek
styczniki

Autor: Mattel
Źródło: agito.pl
Styczniki – co to takiego?
Styczniki czyli inaczej łączniki izolacyjne wykorzystywane są do czynności łączeniowych w stanie, w którym nie zachodzi żadne obciążenie. Robi się tak, by stworzyć bezpieczną przerwę izolacyjną w obwodzie lub powodować zmiany w połączeniach.

Spodobał Ci się zaprezentowany tekst? Jeżeli tak, zgłąb dodatkowe informacje, jakie z pasją opisaliśmy w najnowszym artykule.

Stycznik wyróżnia się dużą trwałością mechaniczną i dużą częstością łączeń. Jest stosunkowo małych rozmiarów i ma niewielką pasą, a równocześnie gwarantuje wysoką pewność poprawnego działania. Stycznik składa się z wielu elementów: izolacyjna podstawa stycznika, rdzeń nieruchomy, cewka stycznika, zwora ruchoma elektromagnesu, styk ruchomy oraz (ciąg dalszy tego materiału> www.soyer.edu.pl) styk nieruchomy, styki zwierne i styki rozwierne, sprężyny stykowe zapewniające docisk styków, gaszeniowe łuku elektrycznego . Stycznik stosowany jest do załączania: urządzeń modułowych, obwodów silikonowych, grzałek, pomp, lamp, syren, wentylatorów, ale także większych styczników.

Co to są rozłączniki?
Rozłączniki nazywane niemanewrowymi cechują się stosunkowo niską częstością znamionową łączeń i niewielką trwałością łączeniową. Z reguły są to ręczne łączniki krzyżowe, nożowe i łączniki warstwowe.|Rozłączniki izolacyjne określane niemanewrowymi cechują się stosunkowo niską częstością znamionową łączeń oraz niewielką trwałością łączeniową. Zazwyczaj są to łączniki ręczne krzyżowe, nożowe oraz łączniki warstwowe.