Portale crowdfundingowe Przeczytaj interesujące newsy

Crowdfunding, nazywany także finansowaniem społecznościowym, to zjawisko w dalszym ciągu stosunkowo nowe w Polsce. Opiera się na spostrzeżeniu, że użytkownicy Internetu stanowią bardzo dużą grupę ludzi, zdolnych do pomocy w rozmaitych interesujących sprawach. Crowdfunding opiera się na dofinansowywaniu określonych przedsięwzięć przez tę właśnie rzeszę internautów. Podstawowym wyznacznikiem tego systemu jest to, że każdy chętny dowolnie wyznacza kwotę dofinansowania. Nie od dziś bowiem wiadome jest, że często nawet symboliczne sumy okazują się kluczowe dla przedsięwzięcia. Każdy projekt zamieszczony na platformie crowdfundingowej ma wyznaczony pułap, do którego powinny dojść ofiarowane finanse w określonym przedziale czasowym. Przedsięwzięcia, które bardzo przypadły do gustu internautom, często tę ustaloną kwotę przekraczają kilkakrotnie.

Platformy crowdfundingowe

mamona

Autor: AK Rockefeller
Źródło: http://www.flickr.com

Po wyszukaniu w Internecie hasła „Wspieram.to – zbiórka publiczna” otrzymuje się na chwilę obecną sporo wyników. Platform takich jest bowiem na dzień dzisiejszy na świecie sporo, a ich ilość nieustannie wzrasta. Niektóre z tych serwisów nastawione są konkretnie na jeden rodzaj działalności ludzi zamieszczających swoje projekty, na przykład jedynie na badania w dziedzinie medycyny. Inne z kolei mają charakter bardziej ogólny, zbierając na swoich łamach projekty z całkowicie rozmaitych dziedzin, na przykład i naukowych i artystycznych. Z pewnością najpopularniejszym serwisem na świecie jest Dzięki niemu zrealizowanych zostało bardzo dużo rozmaitych projektów. W Polsce takich stron jest na razie mało, natomiast najpopularniejszy jest platforma Wspieram.to – crowdfunding.

Finansowane projekty
Finansować tą metodą można właściwie każdą rzecz. Z tego powodu na ogólnych stronach do finansowania społecznego znajdują się zupełnie różne propozycje.

Chcesz znaleźć więcej ciekawostek (http://abk.pl/) na publikowany temat? Jeśli tak, to bez obawy kliknij tutaj, a na pewno będziesz czuć satysfakcję!

Stosunkowo często przewijają się przykładowo prośby o wsparcie dla zespołów muzycznych. Zazwyczaj są to grupy początkujące, poszukujące finansów na wydanie pierwszego albumu. Bywa również tak, że dzięki temu grupy działające od dłuższego czasu mogą działać dłużej. Tak było przykładowo w przypadku zespołu Marillion. Oprócz tego propozycje nierzadko dotyczą wynalazków, wydawanych książek czy organizowanych wydarzeń.