Pakowanie produktów za pomocą folii

Bardzo dużo towarów jest w dzisiejszych czasach pakowanych za pomocą folii. Czasami wręcz nie zwraca się uwagi na to dodatkowe opakowanie, a tymczasem spełnia ono bardzo ważną rolę. Tak jest między innymi w przypadku bombonierek. Folia pełni w tym przypadku funkcję ochronną, gdyż zabezpiecza przez dostawaniem się niepożądanych zapachów, przed czym niedostatecznie ochrania kartonowe pudełko. Podobna sytuacja jest w przypadku gier planszowych czy puzzli, także tutaj folia pełni funkcję ochronną. W tym przypadku jednak zabezpiecza przed wypadaniem i ginięciem niewielkich części. Nierzadko zdarza się, że folia w połączeniu z odmiennym materiałem wystarcza w zupełności do pakowania produktów żywnościowych. Można to obserwować na przykładzie produktów garmażeryjnych, do których należą pierogi czy naleśniki, sprzedawane w pojemnikach z tworzywa sztucznego. Ogromną korzyścią z umieszczenia na wierzchu przezroczystej folii jest fakt, że można przez nią sprawdzić, czy produkt nie jest spleśniały czy uszkodzony.

Typy folii

Pakowanie maszynowe

Źródło: www.vincent.pl

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów jest folia termokurczliwa. Za pomocą tego tworzywa pakowane są między innymi butelki oraz puszki napojów. W ten sposób produkty są porządkowane, co znacznie ułatwia ich magazynowanie i transport. Ten typ folii wykorzystywany jest także do pakowania akcesoriów papierniczych, zwłaszcza tych dostępnych w kompletach. Do bezpośredniego pakowania żywności używana jest folia spożywcza, używana w wielu gospodarstwach domowych. Oprócz tego niezwykle często wykorzystywana jest również folia bąbelkowa, najczęściej do pakowania delikatnych i podatnych na uszkodzenia przesyłek.

Maszyny pakujące
Obecnie w dobie wszechobecnej automatyzacji rzecz jasna pakowanie towarów nie odbywa się z użyciem siły rąk człowieka. W tym celu skonstruowano bowiem maszyny jak między innymi owijarki po to, by móc zastąpić ludzi. Ich funkcją jest obsługiwanie urządzeń i obserwacja, czy praca odbywa się we właściwy sposób. Urządzenia bywają różnorodne i mają zróżnicowaną moc w zależności od potrzeb firmy. Ich ceny również się wahają. Poza owijarkami chętnie używane są również rozmaite wiązarki, które także ułatwiają proces pakowania.