Okresowa analiza wydajności pracownika

Nie od dziś wiadomo, że na sukces całego przedsiębiorstwa muszą złożyć się efekty pracy poszczególnych pracowników. Im większa zaś firma, tym pracowników więcej. Przy dużej liczbie pracowników trudniej jest ich kontrolować i obserwować ich jednostkowe rezultaty. Żeby to osiągnąć, sporządzona została tak zwana ocena pracowników. Wykonuje się ją na wiele sposobów, które cechują się różnorodną efektywnością.

Wiadomo jednak, że taka ocena, wykonana z największą starannością, da pożądane rezultaty. Stwierdzono, że zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw wprowadziła już taką metodę i z powodzeniem ją wykorzystuje. Głównym rodzajem jest tak zwana ocena okresowa pracownika (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czym-jest-elektroniczne-postepowanie-upominawcze-epu) . Jak sama nazwa oceny podpowiada, że jest to typ oceny wdrażanej regularnie. W zdecydowanej większości przedsiębiorstw przeprowadzana jest raz do roku, rzadziej dwa razy w roku.

dwoje ludzi na korytarzu

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Oceny pracowników zdecydowanie przynoszą duże korzyści dla przedsiębiorstw i ich zarządu. Dają bowiem cenne informacje dotyczące pracowników, ich cech charakteru i talentów. Na podstawie wyników tego rodzaju oceny planuje się późniejsze czynności, uzależnione od tych wyników. Może to być na przykład premia dla osoby, u której kontrola wykazała duże zaangażowanie i lepsze wyniki niż u pozostałych. Kontrole takie również niekiedy kończą się wypowiedzeniem lub zmniejszeniem pensji. Dlatego okresowa ocena zwykle oznacza dla zatrudnionych zwiększony stres i poczucie zagrożenia. Ponadto w oparciu o wyniki oceny przedsiębiorstwo może wprowadzić zestaw szkoleń lub skierować danego pracownika na warsztaty z zakresu, w którym jego umiejętności są niewystarczające.

Niezwykle specyficznym rodzajem oceny zatrudnionych jest tak zwana ocena 360 stopni . Opiera się ona na pobieraniu opinii dotyczących danego pracownika od osób z jego bliskiego otoczenia w firmie.

Zweryfikuj nasz interesujący artykuł, by dowiedzieć się więcej szczegółów na fascynujący Cię temat. Zachęcamy i życzymy przyjemnej lektury!

W rezultacie zyskuje się dokładny obraz danego pracownika z perspektywy współpracowników i przełożonych. Co ważne, ocena taka obejmuje również wypowiadanie się pracowników na temat przełożonego, co może mieć wielkie znaczenie dla dalszego rozwoju firmy. Z takich dokładnych ocen można Zazwyczaj wywnioskować bardzo dużo na temat wkładu danej osoby w pracę firmy.