Odlewnictwo – z całą pewnością jedna z najtańszych technik wytwarzania przedmiotów

Zalicza się je najstarszych technik wytwarzania przedmiotów o wymaganym kształcie i właściwościach. Znane było albowiem już w czasach starożytnych.

Odlewnictwo odegrało nadzwyczaj istotną rolę w rozwoju cywilizacji.
odlewy z mosiądzu

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Współcześnie również wywiera znaczący wpływ na różne gałęzie gospodarki kraju. Odlewy z mosiądzu mają bogate zastosowanie w architekturze i przemyśle – odlew z mosiądzu. Służą przede wszystkim do produkcji „elementów” technicznych lub dekoracyjnych, takich jak chociażby: klamki rustykalne, tablice, statuetki, medale, armatura, sprzęt odporny na działanie wody morskiej, amunicja, okucia budowlane, etc. Natomiast odlewy aluminiowe (odlewy aluminiowe w Alwro) często wykorzystywane są w rolnictwie, motoryzacji. Wykonuje się je metodą odlewania pod ciśnieniem. Na czym polega wspomniana technologia? Najprościej rzecz ujmując to wtłaczanie ciekłego metalu do formy pod ciśnieniem od kilku do kilkudziesięciu magpaskali wytworzonym przy pomocy tłoka. Niewątpliwym walorem przedstawionej wyżej metody jest wysoka dokładność wymiarowa, wydajność oraz doskonała jakość uzyskiwanych wytworów. Należy spostrzec, że obecnie na popularbości zyskują odlewy kokilowe.

Posiadają one szereg zalet. Do najważniejszych zaliczyć można na pewno: odporność na oddziaływanie niekorzystnych czynników środowiskowych lub zużycie.