O nowinkach ze świata informatyki, które znacznie ułatwiają pracę pracownikom księgowości i magazynierom

Przepisy prawne nakładają na przedsiębiorców obowiązek dokumentowania każdej operacji finansowej. Jeśli księgowość miałaby ręcznie kaligrafować obliczenia na papierze, a później je zanosić do archiwum, to wówczas przedsiębiorstwo musiałoby podwoić liczbę angażowanych pracowników i wynajmować większą powierzchnię biurową.

A z tym, wiadomo, powiązane są nieprzewidziane koszty prowadzenia zakładu. Rodzimi i zagraniczni programiści C++ bez przerwy pracują nad poprawieniem jakości programów komputerowych do prowadzenia księgowości i dostosowują te programy do zmieniających się przepisów rozporządzenia. Raz na jakiś czas pytają użytkowników, jakie handicapy pragnęliby wprowadzić w czyn.Hitem ostatnich lat jest program do księgowości online. Zamiast gromadzić informacje na dysku lokalnego serwera, wykorzystuje się wirtualną przestrzeń proponowaną, przykładowo, przez dostawcę oprogramowania.

księgowość przez internet

Autor: Grupy .NET i IT
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki sieci internetowej można w każdej chwili i z każdego miejsca na świecie sprawdzić chociażby wypisane w danym dniu faktury. Nie dla każdego przedsiębiorcy taki księgowy online będzie jednak najlepszym rozwiązaniem. Pełna rewizja prowadzenia ksiąg rachunkowych, nawet podczas przebywania na urlopie, to oczywisty plus, ale poufne i najczęściej drażliwe dane (czytaj: wysokości zarobków pracowników), bądź co bądź, przechowywane bywają poza siedzibą firmy. Obawiając się ewentualnych przecieków, przedsiębiorca nie wprowadzi u siebie takich nowości informatycznych i dalej księgowość będzie prowadzona z użyciem tylko i wyłącznie własnych laptopów. W ten sposób program do księgowość online nie będzie już dłużej pochłania niczyich myśli.

Z kolei właściciele hurtowni czy dużych sklepów mają jeszcze jeden odpływ gotówki. Przy pokaźnym asortymencie towarów odpowiednie oprogramowanie komputerowe staje się konieczne. Ułatwia ono załodze magazynu szybką orientację w liczbie towarów, zwłaszcza tych bardzo małych (na przykład zawleczek). Posiadając do dyspozycji program do prowadzenia magazynu mogą spokojnie wystawać przy ladzie i równocześnie szybko i bezbłędnie odpowiadać na pytania klientów. Poza tym takie oprogramowanie umożliwia tworzenie dokumentów sprzedażowych, takich jak: faktury, wuzetki, raporty kasowe czy nawet paragony.
Wspomniany wyżej księgowy online czy nawet program do prowadzenia magazynu może dzisiaj jeszcze nie bywa powszechnie używany, ale kto wie, może za kilkanaście lat zupełnie zrewolucjonizuje prowadzenie księgowości i to nie tylko w tych gigantycznych sklepach.