Nadruki i używane farby

Z pewnością większość osób niejednokrotnie rozmyślało, jakie farby są używane do nakładania napisów między innymi na bluzy, bądź przedmioty metalowe.

farba sitodrukowa

Autor: Reece Chapman
Źródło: http://www.flickr.com
Choć odpowiedź wydaje się oczywista, mimo to jednak nie wszyscy ją znają. Dobrze więc je poznać, aby w niedalekiej przyszłości nie napotkać podobnego dylematu.
komputer

Źródło: www.morguefile.com
Jedna z nich to tak zwana farba sitodrukowa, która znalazła swoje zastosowanie w tak zwanej technice druku sitowego (Cefol). Farba (zobacz: farba do mebli z połyskiem) ów jest podzielona na różne kategorie – w zależności od sposobu jej utrwalania, a także sposobu jej schnięcia. W następnej kwestii istnieją trzy grupy, między innymi farby do sitodruku, rozpuszczalnikowe oraz utwardzane. Każda z nich charakteryzuje się różnymi kolorami. Podobnie wyróżnia się farby wodne oraz plastizolowe. Pierwsza z wymienionych nie posiada w swoim składzie PCV, czy też formaldehydu i odznacza się brakiem zapachu. Za jej pomocą barwy nałożone są żywe oraz bardzo nasycone. Sitodrukowe farby plastizolowe natomiast mają większy współczynnik pokrycia, lecz zapach ich jest silniejszy. W zależności od drukarni doświadczonej w sitodruku, stosowane są oba rodzaje farb. Te produkty są odporne na pranie, gdyż utrwala się je w temperaturze około 160°C.
wnętrze w nowoczesnym stylu

Autor: BetaView Aluminium Windows and Doors
Źródło: http://www.flickr.com
Do dodatkowego utrwalenia druku stosowana jest folia metalizowana, jednostronnie zgrzewana. Jej podstawą jest znana wszystkim folia przezroczysta, gdyż na nią nakłada się aluminium. Folia ta jest stosowana między innymi do oklejania butelek, a także opakowań stosowanych do żywności.

Ich najważniejszymi właściwościami są wysoki połysk oraz niska przepuszczalność tlenu, bądź pary wodnej, dzięki czemu pakowana żywność ma dłuższą datę przydatności. Folia metalizowana jednak jest odporna na pęknięcia i nie rwie się.