Kto to jest aktuariusz i jak nim zostać?

Aktuariusz jest ekspertem w dziedzinie matematyki finansowej i ubezpieczeń. Podstawową instytucją, w której może świadczyć swoje usługi, jest zakład ubezpieczeń. Mogą to być także firmy trudniące się reasekuracją lub innymi zagadnieniami finansów. Co należy do jego obowiązków?

zapraszamy na stronę

Autor: CeBIT Australia
Źródło: http://www.flickr.com
Rolą aktuariusza jest przede wszystkim wycenianie ubezpieczeń, prowadzenie analiz finansowych remont (nasza strona) pomoc w otrzymaniu odpowiednich rezerw ubezpieczeniowych. Musi orientować się w jaki sposób kalkulować ryzyko kredytowe narzędzia (przejdź do strony) operacyjne, jak również opracowywać roczne raporty i kontrolować obecne aktywa. Zajmuje się również taryfikowaniem składek albo kierowaniem systemami ubezpieczeniowo-emerytalnymi. Aktuariusze są nad wyraz istotnymi pracownikami zakładów ubezpieczeń, gdyż nieraz uczestniczą w podejmowaniu fundamentalnych decyzji. Zawód przez nich sprawowany jest zawodem publicznym, co znaczy, iż osoby znajdujące się na tym stanowisku są odpowiedzialne zarówno przed swoim pracodawcą, jak też przed instytucjami nadzoru.

Zadaniem aktuariuszy jest także określanie rezerw na świadczenia pracownika, tzw. ksr 6 (chcesz wiedzieć więcej?), aby zorientować się, jakiej wysokości mogą być nagrody czy jubileusze. Dzięki temu można będzie w odpowiedni sposób przyszykować dla pracownika świadczenia, które nie są częścią jego pensji. Co więcej wyznaczenie rezerw umożliwia w bardziej staranny sposób sprecyzować wartość całego przedsiębiorstwa, co jest niezmiernie ważne dla jego funkcjonowania i kolejnych decyzji związanych na przykład z planowanymi inwestycjami.

obliczenia finansowe

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chcesz być aktuariuszem, musisz zdobyć wyższe wykształcenie na uczelni proponującej odpowiednie kierunki studiów, jak również poświadczenie niekaralności i dokumenty o zakończonym stażu. Ponadto należy zaliczyć egzamin aktuarialny, jaki organizowany jest co 2 lata i koncentruje się na takich tematach jak matematyka pieniężna, prawdopodobieństwo, statystyka lub ubezpieczenia. Nie obejdzie się bez rzetelnej nauki, toteż dobrze jest już na początku studiów przyłożyć się do zajęć i dokładnie przyswajać sobie materiał, aby później nie mieć problemów ze znalezieniem pracy w tym zawodzie. Tym bardziej, iż jest to nad wyraz atrakcyjne finansowo stanowisko, które już na starcie zapewnia wysoką pensję, umożliwiającą prowadzenie życia na naprawdę dobrym poziomie.