Krótki opis najbardziej popularnych kredytów oraz pożyczek udzielanych przez banki

Instytucje finansowe oraz banki proponują bardzo dużą różnorodność najróżniejszych kredytów i pożyczek. Największą popularnością się cieszą tradycyjne kredyty gotówkowe, bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń, i ich także będzie tak naprawdę najwięcej w ofercie. Pożyczki gotówkowe można zawierać na różne okresy czasowe, od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Są banki, które dają możliwość pożyczenia pieniędzy nawet na 7 lat, ale zdecydowanie najwięcej klientów wybiera okres między rokiem z dwoma.

Jeśli chodzi o kwoty możliwe do pożyczenia, to ich wysokość będzie uzależniona od czasu spłaty i osiąganych dochodów, jednak rzadko kiedy da się pożyczyć więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wadą pożyczek (pożyczka vivus) gotówkowych są stosunkowo wysokie koszty obsługi, czyli odsetek oraz prowizji.

Niestety jeżeli bank nie posiada żadnego zabezpieczenia dla kredytów, to ponosi większe ryzyko, a to będzie miało przełożenie na wysokość opłat. Oczywiście i pośród tego typu produktów znaleźć można interesujące oferty, na przykład pożyczki oddłużeniowe najczęściej będą miały dość rozsądne oprocentowanie.

Lecz zdecydowanie najlepiej wyglądają pod tym względem najróżniejsze pożyczki i kredyty pod hipotekę jakiejś nieruchomości. Przede wszystkim przy nich możliwy będzie znacznie dłuższy okres kredytowania, sięgający nawet trzydziestu lat. Także możliwe do uzyskania kwoty są dużo większe, w części banków będzie to nawet siedemdziesiąt procent całkowitej wartości lokalu.

Będzie to wynikać z tego, że w przypadku takich produktów finansowych zabezpieczeniem pożyczki pod zastaw mieszkania będzie wpis do hipoteki. To znaczy po udzieleniu kredytu bank staje się współwłaścicielem mieszkania i jeżeli się okaże, że właściciel nie będzie spłacał swoich zobowiązań, to mieszkanie może być zajęte i sprzedane.

Dzięki temu zabezpieczeniu znacznie bardziej korzystne są również warunki udzielania takich kredytów i pożyczek. Lecz jest przy tym wszystkim jedna niedogodność, a mianowicie dużo bardziej skomplikowane zasady składania wniosków, wiążące się na przykład z obowiązkiem dostarczenia dokumentów o lokalu.