Kilka podstawowych informacji o grzejnikach łazienkowych, w jaki sposób powinno się je dobierać i w jakich miejscach najkorzystniej je nabywać.

Grzejniki łazienkowe są ważnym elementem wyposażenia tych pomieszczeń. Pełnią one tak naprawdę podwójne zadanie, gdyż poza tym, że służą do grzania, to jeszcze stanowią doskonałą suszarkę do prania i ręczników. Stąd też bierze się ich bardzo charakterystyczna budowa, nieco inna od grzejników używanych w reszcie pomieszczeń. Grzejniki w łazienkach najczęściej złożone są z dwóch rur w pionie, zwanych też kolektorami, oraz kilkunastu rurek w poziomie, na jakich rozłożyć właśnie można pranie.

grzejnik

Źródło: pixabay.com

Przez wszystkie rurki płynie ciepła woda, która je nagrzewa do odpowiedniej temperatury. Najczęściej grzejniki łazienkowe przyłącza się do sieci z centralnym ogrzewaniem, ale również często działają samodzielnie, wtedy z reguły stosowane są w odmianie na prąd. Różnica pomiędzy klasycznymi grzejnikami a grzejnikami łazienkowymi jest taka, że łazienkowe mają one nieco niższą moc. Lecz w praktyce nie jest to ich wada, gdyż dzięki temu mogą pełnić także funkcję suszarki, na której ubrania będą całkowicie bezpieczne. Kupując grzejnik do łazienki w pierwszej kolejności należy podjąć decyzję , z jakiego rodzaju materiału zostanie on zrobiony. Najbardziej popularne są grzejniki wykonane ze stali, pomalowane na jeden z wielu kolorów specjalnym lakierem. Powłoki poza klasycznymi lakierami mogą być także satynowane lub metalizowane, lecz jeśli będzie potrzeba wykonania czegoś innego, to producent grzejników bez żadnego problemu wykona coś według wytycznych klienta.

ogrzewanie w łazience

Źródło: pixabay.com

Sporo w sklepach również się pojawia grzejników miedzianych i aluminiowych, z kolei one najczęściej pokryte są powłoką chromową, która nadaje im stylowego wyglądu.

Czy masz kłopot z odnalezieniem intrygujących informacji na prezentowany temat? Jeżeli tak, to nie przejmuj się, tylko prześledź treść, a z pewnością się nie rozczarujesz.

W praktyce rodzaj użytego grzejnika w dużym stopniu będzie zależał od oczekiwanej mocy grzania i jego estetycznych walorów. A z kolei moc przede wszystkim uzależniona będzie od wielkości, ale także od przyłączonej instalacji doprowadzającej ciepłą wodę. Jeśli chodzi o łazienki stosuje się odpowiednie wzory do wyznaczenia niezbędnej mocy, typowo jest przyjmowane około 120 watów na metr kwadratowy powierzchni.