Obowiązki wynajmującego

Jeśli wynajmujesz komuś mieszkanie, na pewno zastanawiałeś się, jaki rodzaj opodatkowania wybrać. Co prawda mnóstwo osób wynajmuje własne mieszkania bez płacenia podatków, jednakże bez wątpienia nie polecamy takiego wyboru, bo może to sprawić wielkie nieprzyjemności.

Gotówka

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Najemcy są naprawdę różni, a jeżeli poróżnicie się w jakiejś sprawie, taka osoba może wysłać na Ciebie donos do urzędu skarbowego. Wówczas możesz liczyć się z uciążliwymi kontrolami i wielkimi nieprzyjemnościami, a ponadto oczywiście koniecznością opłacenia zaległych podatków. Kiedy zatem nie chcesz mieć nieprzyjemności, niewątpliwie mocno polecamy Ci podpisanie z najemcą umowy i wysłanie jej do urzędu skarbowego. Wówczas zostaniesz poproszony o wybór jednego ze sposobów rozliczania podatku.

metafora kredytu na mieszkanie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Możesz rozliczyć podatek od najmu w taki sposób, że bez wątpliwości nie będą one ogromnym obciążeniem dla Twojego budżetu. Na początek trzeba wiedzieć, że podatek od najmu mieszkania możesz rozliczyć jako dochód osoby fizycznej jak również jako dochód uzyskiwany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy uzupełniające treści odnoszące się do opisywanej tu kwestii będą dla Ciebie pomocne? Jeżeli tak, kliknij ten odnośnik – to wiarygodne omówienie (gpi-tanks.com/pl/zbiorniki-ze-stali-nierdzewnej/zbiorniki-do-magazynowania-wody/).

Kiedy zdecydujesz się na którykolwiek z tych rodzajów, wtedy musisz dokonać jeszcze jednego wyboru – możesz wybrać podatek rozliczany ryczałtem lub podatek obliczany jako procent od uzyskanych dochodów. Zwykle zawsze wybór w ogóle nie jest taki oczywisty i zależy przede wszystkim od wielu zmiennych – interesuje Cię opodatkowanie wynajmu dowiedz się więcej.

W przypadku jednego mieszkania będzie bardziej korzystny wybór opodatkowania procentowego, w przypadku drugiego zaś – kategorycznie na odwrót. Jeśli masz nieco czasu, zdecydowanie świetnym pomysłem będzie wybranie się do doradcy podatkowego. Taka osoba zdecydowanie poradzi Ci najbardziej opłacalną w Twoim przypadku opcję. Jeżeli masz w planach wynajem długoterminowy, bez wątpliwości powinieneś zdecydować się na taką poradę. Nawet kiedy zainwestujesz w to mnóstwo pieniędzy, będzie to dla Ciebie nader opłacalne. Przychody z regularnego wynajmu zdecydowanie są tego warte – tym bardziej, że możecie zaoszczędzić naprawdę wiele.
Źródło: www.damdom.pl