Do jakiego typu zadań służą tensometry? Co jest najważniejsze? O czym pamiętać?

Tensometr jest czujnikiem, jaki jest stworzony do pomiaru naprężenia. Praktycznie jednakowoż pomiar tensometryczny odnosi się do pomiaru odkształcania oraz obliczenia naprężenia w oparciu o przyjęty związek fizyczny, jakim jest prawo Hooke’a.

Tensometry są dosyć często używane też do pomiaru pozostałych wielkości nieelektrycznych, takie jak siła, ciśnienie czy masa. Najbardziej znane tensometry to oporowe, jakie zamieniają swoją rezystencję razem ze zmianą wymiarów. Są jednakże i inne tensometry, które można wyróżnić ze względu na budowę. Są to m.in. modele wężykowe, kratowe i zygzakowe. Czujniki tego rodzaju są najważniejszym elementem każdej wagi elektronicznej, lecz także urządzeń do mierzenia sił ściskających czy rozciągających.
Dość często jesteśmy w stanie je znaleźć w układach automatyki, tam mamy konieczność robienia pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zbiorników, które magazynują surowce albo platform najazdowych. Czujniki tego rodzaju przeważnie umieszcza się pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z odpowiednimi Urządzeniami pomiarowymi jesteśmy w stanie wykonać pomiar mas albo dozowania surowców.
O zastosowaniu najlepszego typu tensometru decydować będą warunki oraz wymagania pomiaru które mają związek z materiałem wystrój (więcej na tej stronie) kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika. Tensometry posiadają bardzo dużo zalet.

przekrój - dziecko

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością są wyjątkowo czułe a także dokładne, mają małe wymiary, są wytrzymałe na różnorodne drgania oraz wstrząsy. Dobrze znoszą pracę w wysokich temperaturach oraz ciśnieniach, można je też lokalizować na powierzchniach zakrzywionych.